Sekrety mistrza
W krótkim czasie do księgarń trafiają trzy ważne książki poświęcone Ryszardowi Kapuścińskiemu. Dwie z nich poświęcono jego twórczości, jedna zaś to wspomnienie Jarosława Mikołajewskiego – przyjaciela reportera. Całości dopełnia album „Ze świata”, przypominający, że autor „Hebanu” był także wytrawnym fotografem
„Zawsze wiedziałem, że tylko prostota ratuje. Nie ma nic prostszego niż kubek wody czy kawałek chleba – a to przecież ratuje życie!” – te słowa cesarza reportażu przytaczają Beata Nowacka i Zygmunt Ziątek, autorzy pierwszej książki poświęconej twórczości Kapuścińskiego.
Myśl o tym, co najprostsze, przyszła reporterowi w chwili, gdy ogarnięty rozpaczą szukał początku książki o Etiopii. Czas naglił, wyczerpywała się cierpliwość redakcji, a Kapuściński bezradnie patrzył na stertę zgromadzonej przez siebie fachowej literatury. I wtedy nadeszło olśnienie. Przeglądając zapamiętane obrazy, przypomniał sobie małego psa, którego cesarz zawsze ze sobą nosił. Koło pieska kręcił się sługa. „Co taki sługa może powiedzieć o tym piesku? – zastanawiał się Kapuściński. – Najprostsze zdanie, jakie można napisać o psie: To był mały piesek rasy japońskiej. Nazywał się Lulu. Patrzę, czy jeszcze coś tu można prościej powiedzieć. Nie! W momencie, gdy to napisałem – wiedziałem, że mam książkę”.
Imponujących rozmiarów tom „Ryszard Kapuściński. Biografia pisarza” powstawał przez lata. Autorzy wykorzystują tu materiał zebrany podczas wielu niepublikowanych dotąd rozmów z reporterem. Opowiadają o okolicznościach powstania jego najważniejszych dzieł, o dalekich i bliskich podróżach, doświadczeniu wojny i rodzinnym Pińsku.
W samolocie do Luandy
Ksiądz Józef Tischner zauważył,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta