Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Żona – zwierzę juczno-pociągowe

06 grudnia 2008 | Rzecz o książkach | Wojciech Klewiec
źródło: Rzeczpospolita

Dzięki Hiszpanom Indianie nie tylko przestali składać ofiary z ludzi, ale i dyskryminować kobiety – dowodzą w swych powieściach słynne latynoskie pisarki.

Żaden nurt polityczny nie zaprząta dziś uwagi mężów stanu w Moskwie i Waszyngtonie, a nawet w Watykanie, bardziej niż socjalizm indiański – taki wniosek płynie z wielu dramatycznych doniesień międzynarodowych mediów. Po niedawnych zawirowaniach na rynkach finansowych i paliw płynnych, a także w wyniku dokonywanych przez siebie przemian społeczno-gospodarczych wybitni przedstawiciele tego kierunku, przywódcy zasobnych w surowce energetyczne i położonych w strategicznie ważnej części świata Wenezueli i Boliwii dołączyli do grona najbardziej wpływowych osób świata.

Trudno zatem o lepszą chwilę, by opublikować książkę, która zjawisko socjalizmu indiańskiego pomaga zrozumieć. Książkę taką jak „Inés, pani mej duszy” Isabel Allende. Wydana właśnie w Polsce powieść poczytnej chilijskiej autorki nie jest jednak dziełem ściśle politycznym. To przede wszystkim nawiązująca do tradycji literatury łotrzykowskiej rzecz o dokonanym przez Hiszpanów podboju Chile, w którym ogromną rolę odegrała tytułowa Inés Suarez. Ale „Inés” to również płomienny, miejscami krwawy romans, o czym ma świadczyć kusząca męskie oko, choć może nie tylko męskie, okładka. Znacznie ciekawszy jednak od obnażonych damskich wdzięków jest w powieści Allende obraz chilijskich Indian Mapuche. Tak ze względów historycznych, jak i współczesnych.

Mapuche: polityczni...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8186

Spis treści
Zamów abonament