Złóż nas wszystkich w jedną całość
Ksiądz Henri Bremond stwierdził kiedyś, zapewne nie bez racji, że poezja jest formą modlitwy. Czytając wiersze Leszka Aleksandra Moczulskiego ze zbioru „Radość miłosierdzia”, nie ma się co do tego wątpliwości. Poezja Moczulskiego jest z jednej strony konfesyjna, z drugiej religijna właśnie.
Nie sposób nie zaznaczyć z góry, że do wierszy – składających się na tomik „Radość miłosierdzia” – muzykę skomponował Jan Kanty Pawluśkiewicz i w ten oto sposób powstało trzecie, po „Nieszporach Ludźmierskich” z 1992 i „Przez tę ziemię przeszedł Pan” z 1999 roku, poetycko-muzyczne dzieło artystycznego tandemu Moczulski – Pawluśkiewicz. Godzi się przy okazji wspomnieć, że już dużo wcześniej muzykę do wierszy Moczulskiego komponowali Marek Grechuta i grupa Skaldowie. Muzyczność to właśnie jedna z głównych cech poetyckiego stylu autora „70 widoków w drodze do Wenecji”.
Moczulski i Pawluśkiewicz stworzyli swoje dzieło – na zamówienie Filharmonii Poznańskiej im. Tadeusza Szeligowskiego – dla uczczenia 30. rocznicy wyboru Karola Wojtyły na papieża. Bohaterką dzieła uczynili zakonnicę mistyczkę Faustynę Kowalską...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta