Chcesz uniknąć kłopotów, zadbaj o potwierdzenie
Mimo zmian w ustawie o VAT okazuje się, że brak potwierdzenia faktury korygującej może być nadal obarczony sporym ryzykiem podatkowym
Fakturę korygującą trzeba wystawić zarówno gdy udzielono rabatu, jak też w przypadku stwierdzenia pomyłki w jakiejkolwiek pozycji uprzednio wystawionej faktury. Oznacza to, że dla wystawienia korekty faktury niezbędne jest:
- zaistnienie zdarzenia pociągającego za sobą obowiązek wystawienia faktury,
- udzielenie następnie rabatu zmniejszającego pierwotną sprzedaż lub
- popełnienie omyłki przy wystawianiu pierwotnej faktury w jakiejkolwiek jej pozycji.
Nabywca nie wystawi
Fakturę korygującą wystawia podatnik udzielający rabatu. Przepisy wskazują jednak bezosobowo, że fakturę korygującą wystawia się w przypadku stwierdzenia pomyłki w uprzednio wystawionej fakturze. Czy oznacza to, że przy omyłkach fakturę korygującą może wystawić nabywca towaru lub usługi? Z przepisów wynika, że nabywca towaru lub usługi, jeżeli zauważy pomyłkę w otrzymanej fakturze lub fakturze korygującej, wystawia notę korygującą. Nota korygująca może dotyczyć zmiany wyłącznie takich elementów otrzymanej faktury jak:
- określenie wystawcy i...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta