Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Duża szansa na sukces w Brukseli

23 grudnia 2008 | Ekonomia | Krzysztof Żmijewski
Po 2013 roku limity zostaną obcięte mniej więcej o 20 proc.
źródło: Rzeczpospolita
Po 2013 roku limity zostaną obcięte mniej więcej o 20 proc.

Wyszliśmy z eliminacji i awansowaliśmy do finału mistrzostw, które możemy wygrać. Takie porównanie przychodzi mi do głowy, kiedy myślę o wynikach niedawnego brukselskiego szczytu

Sukces premiera i jego zespołu jest widoczny szczególnie wtedy, gdy porówna się uzyskane parametry z tym, co zaoferowała Komisja Europejska, a następnie prezydencja francuska. Od ogłoszenia w lutym “Programu 3x20” nie proponowano nam niczego, co mogłoby złagodzić naszą niezwykle trudną sytuację wynikającą głównie z wysokiego poziomu “nawęglenia” polskiej elektroenergetyki i niskiego PKB na głowę mieszkańca.

Emisję CO2 w Polsce – ok. 960 kg/MWh – należy porównać ze szwedzką (18 kg/MWh) lub francuską (60 kg/MWh). Liczby te oznaczają, że nasze rachunki za energię musiałyby uwzględnić 53-krotnie wyższe obciążenie niż w Szwecji i 16-krotnie wyższe niż we Francji. A wszystko dlatego, że nie mamy wielkich hydroelektrowni i energetyki jądrowej.

Syntetycznie łączny koszt pierwotnej propozycji to 50 mld euro. Tyle należałoby pokryć z chudych kieszeni polskich konsumentów i podatników. Taka propozycja leżała na stole negocjacyjnym do września 2008 roku. Komisja była na nasze argumenty kompletnie głucha, na pytania (z rządu i przemysłu) po prostu nie odpowiadała. Dopiero wynegocjowana przez premiera jednomyślność głosowań (czyli prawo weta) zmieniła sytuację.

W listopadzie pojawiła się pierwsza propozycja prezydencji: derogacja do 2015 roku z ulgą 5 mld euro, czyli z kosztem 45 mld euro. Opcja nie do zaakceptowania. Gdańska propozycja Sarkozy’ego z początku grudnia była już lepsza:...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8200

Spis treści
Zamów abonament