Gwiazdy lubią nasz kraj
Polska jest dziś atrakcyjna dla największych sław. To, czego słuchaliśmy na koncertach, odbiega jednak od codziennej oferty stacji radiowych i telewizyjnych. Nasi recenzenci przygotowali muzyczny bilans roku
Muzyka rozrywkowa
Jacek Cieślak: Na przekór szmirze
Śledząc największe komercyjne stacje radiowe i telewizyjne, można pomyśleć, że Polacy nie mają gustu. Oceniając najczęściej kupowane płyty – zachowali go.
Ci, którzy korzystają z dóbr szeroko rozumianej kultury, w tym masowej, podzielili się na dwie grupy tworzące odrębne światy. Ogniskiem tego podziału są programy muzyczne radia i telewizji.
Symbolem braku ambicji jest Radio Zet. Schlebia najgorszym gustom, upodabnia się do tanecznej Eski. Polską muzykę gra najczęściej nocą, by nie podpaść pod paragraf medialnej ustawy.
Stacja już bierze udział w produkcji piosenek, wymagając od tych, którzy mają gościć na jej antenie, dostosowania się do swoich standardów. Jej świat ma niewiele wspólnego z muzyką, która najlepiej sprzedaje się na płytach.
RMF FM też gra szmirę, ale się do niej nie ogranicza, dysponuje bowiem stacją nadającą klasykę. Na tym tle Polskie Radio to oaza wspaniałej muzyki. W Trójce można słuchać zarówno klasyki rocka, jak i ambitnych nowości. W Jedynce nie obowiązują formaty i jak ktoś chce, to może zagrać w godzinach medialnego szczytu Pink Floyd.
Fałsze telewizji
Od publicznego radia odstaje niestety TVP, która nie dopracowała się programu lansującego ambitne nowości. Ale to i tak nic przy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta