Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Domniemanie niewinności dotyczy każdej publicznej wypowiedzi

23 grudnia 2008 | Prawo | Tomasz Poznański
źródło: Rzeczpospolita

Jedną z najważniejszych zasad postępowania karnego jest domniemanie niewinności – podkreśla adwokat współpracujący z Kancelarią Prawniczą Tetkowski i Partner w Warszawie

Nieprzypadkowo zasada ta znalazła swoje miejsce w konstytucji oraz konwencji o ochronie praw człowieka i podstawowych wolności. Każdy, kto dopuszcza się jej naruszenia, musi się liczyć z konsekwencjami takiego zachowania. W szczególności dotyczy to osób pełniących funkcje publiczne, wypowiadających się za pośrednictwem mediów.

Musiał przegrać

Komentarze po niedawno wydanym wyroku w sprawie byłego ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry w zdecydowanej większości negują wysoki koszt wykonania orzeczenia sądu. Chodzi mianowicie o konieczność wykupienia czasu antenowego w trzech najpopularniejszych stacjach telewizyjnych celem opublikowania przeprosin doktora G. Z nieskrywaną satysfakcją zauważyłem, iż żadna z osób odnoszących się do tego rozstrzygnięcia nie kwestionuje wyroku co do zasady.

Nie ulega zatem wątpliwości, iż swoją słynną już wypowiedzią zarejestrowaną podczas konferencji prasowej były minister naruszył zasadę domniemania niewinności, zaś w konsekwencji przegrał proces o naruszenie dóbr osobistych doktora G.

Zasada domniemania niewinności stanowi swoistą gwarancję rzetelnego procesu. W wielu sprawach istnieje pewność, iż to X dopuścił się popełnienia danego czynu zabronionego, jednakże dopiero prawomocne skazanie jest podstawą do kierowania pod adresem X twierdzeń, że jest winny.

Z drugiej strony, nikt nie oczekuje wypowiedzi o osobie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8200

Spis treści
Zamów abonament