Przepisów można szukać nie tylko w papierowych źródłach prawa
Przedsiębiorca, który szuka przepisów i interpretacji, może w sieci korzystać z płatnych serwisów. Ale jest też wiele miejsc, gdzie można zdobyć informacje za darmo
Szukając odpowiedzi na pytania związane ze stosowaniem przepisów, dobrze jest umieć szukać. Źródeł informacji prawnej jest już bowiem tak wiele, że można się w nich pogubić. Przedsiębiorcy mają np. do wyboru przynajmniej kilka płatnych baz danych. Ich zawartość jest często imponująca – całe tomy Dzienników Ustaw, tysiące orzeczeń, urzędowych interpretacji itd.
Ci, którzy preferują informację darmową, też nie mają powodów do narzekań. W Internecie można dziś znaleźć naprawdę sporo. Spróbujemy wskazać czytelnikom kilka miejsc, których znajomość może się przydać. Zwłaszcza że samodzielne wyszukiwanie informacji wcale nie jest trudne.
Po przepisy do Sejmu
Bardzo popularnym serwisem prawniczym jest Internetowy System Informacji Prawnej prowadzony przez Kancelarię Sejmu. Uruchamiamy go, wchodząc na stronę http://isip.sejm.gov.pl/prawo/index.html. Kiedy wybierzemy przycisk „Wyszukiwanie”, otwiera się przed nami okno pozwalające określić kryteria, według których system ma wybrać dla nas dokumenty. To bardzo funkcjonalne rozwiązanie. Do wyboru mamy m.in. rodzaj dokumentu, miejsce publikacji (Dziennik Ustaw, Monitor Polski) oraz hasła pomocnicze. Odpowiednio manewrując tymi kryteriami, możemy ograniczyć liczbę wyświetlanych rekordów i sprawnie odszukać to, co nas interesuje.
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta