Gra królów dla każdego
Od tysiącleci była to gra królów i arystokracji. W XX wieku stała się dyscypliną sportową dostępną dla wszystkich warstw społecznych. W wielu krajach świata jest uznawana za szczególnie ważną w edukacji dzieci i młodzieży
Trudno powiedzieć, żeby Polska należała do krajów, w których szachy są w sposób szczególny promowane, tak jak na przykład w Rosji, na Ukrainie i Białorusi, a także w innych krajach powstałych po upadku ZSRR. Nie możemy się porównywać pod tym względem także z... Indiami, gdzie swoisty boom szachowy spowodowały wielkie sukcesy Viswanathana Ananda, który przed dwoma miesiącami obronił tytuł mistrza świata.
Na szczęście nie brakuje w Polsce entuzjastów, dzięki którym odbywają się światowej rangi turnieje, jak na przykład Memoriał Akiby Rubinsteina w Polanicy-Zdroju. Warszawa także może się pochwalić nie tylko dobrymi wynikami arcymistrzów KSz Polonia, ale również świetną organizacją imprez, z których w ostatnich latach wyróżnia się Międzynarodowy Turniej Amplico AIG Life, rozgrywany w ramach Memoriału Stanisława Gawlikowskiego.
Spełnianie marzeń
W tym roku po raz czwarty z rzędu impreza ta miała rangę mistrzostw Europy w szachach szybkich. Nic dziwnego, że przyjechało do Warszawy kilkudziesięciu arcymistrzów z 24 krajów. Jednak największym „magnesem” tych zawodów jest ich otwartość.
– Dzięki systemowi open wielu miłośników królewskiej gry mogło spełnić swe...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta