Najważniejsze cmentarze
Szczęśliwie ocalały cmentarze w wielkich miastach, w których niegdyś mieściły się wielkie gminy żydowskie. Niektórzy tłumaczą to tym, że ulice tych miast miały już chodniki oraz utwardzone jezdnie i okupanci hitlerowscy nie musieli ich budować.
Kraków: Cmentarz Remu
Cmentarz na Kazimierzu przy ul. Szerokiej powstał w 1551 r. przy synagodze, w której modlił się Mojżesz Isserles, zwany Remu. W 1799 r. władze austriackie poleciły zamknąć cmentarz, jednak jeszcze w XIX w. odbywały się tam nieliczne pochówki. Nagrobki w formie macew i pseudosarkofagów są ustawione w rzędach. W czasie II wojny światowej cmentarz został zdewastowany i od 1959 r. prowadzone są na nim prace konserwatorskie.
Znajdujący się na cmentarzu grób Remu (ok. 1510 – 1572), rabina, wielkiego uczonego, talmudysty, rektora jesziwy, do dziś jest celem pielgrzymek z całego świata w rocznicę jego śmierci, przypadającej w dzień Lag ba-Omer. Obok jego grobu zachowały się groby najbliższej rodziny: babki Gitli (zm. 1552), ojca Izraela – kupca i bankiera (zm. 1568), żony Gołdy – córki lubelskiego rabina Szaloma Szachny (zm. 1552). W głębi nekropolii zachowały się nagrobki Izaaka Jakubowicza, kupca i fundatora synagogi Ajzyka (zm. 1653), Natana Spiry, kabalisty i rektora jesziwy (zm. 1633), Mordechaja Saby – zwanego Singer, kabalisty (zm. 1576), Eliezera Aszkenazego, lekarza i uczonego, rabina w Kairze i Poznaniu (zm. 1585), Joela Sirkisa – zwanego Bach, rabina Krakowa (zm. 1640), Jomtow Lipmana Hellera, rabina w Wiedniu, Pradze i Krakowie (zm. 1654), Samuela (zm. 1552), syna Meszulama, lekarza króla Zygmunta Starego, Michaela Colahore, męczennika...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta