Wciąż trudno pożyczyć na mieszkanie
Nowy rok nie przyniósł zmian na lepsze dla osób starających się o sfinansowanie zakupu nieruchomości
Kryzys na rynkach finansowych zaszkodził dostępności kredytów hipotecznych. Banki w zasadzie przestały pożyczać we frankach szwajcarskich, wzrosły też marże innych kredytów. Coraz częściej od klientów wymagany jest wkład własny, a to przy obecnych cenach mieszkań oznacza, że trzeba zgromadzić co najmniej kilkadziesiąt tysięcy złotych oszczędności. Krótsze są też maksymalne okresy kredytowania.
Utrudnienia na tym się nie kończą, bo pozmieniały się też różne parametry stosowane przy wyliczaniu zdolności kredytowej. Banki podnosiły poziom wymaganego minimum socjalnego, czyli kwotę, jaka po opłaceniu wszystkich zobowiązań musi zostać na życie na każdą osobę w rodzinie kredytobiorcy. Bardziej restrykcyjnie szacowane są koszty utrzymania nieruchomości. Na niekorzyść klienta zmienił się też stosunek akceptowanej przez bank raty kredytu do zarobków kredytobiorcy. Jeszcze niedawno w wielu bankach mógł on nawet sięgać 70 proc. Teraz górną granicą najczęściej jest 30 – 50 proc.
Frank odchodzi do lamusa
Kredyty w szwajcarskiej walucie do niedawna były zdecydowanym numerem jeden na rynku. Dziś ich zaciąganie miałoby uzasadnienie ekonomiczne. Po mocnym osłabieniu złotego jest szansa na ustabilizowanie kursu franka, a w perspektywie kilku lat na wyraźny spadek notowań tej waluty. Umocnienie złotego oznaczałoby zaś spadek zarówno miesięcznych rat, jak i...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta