Leasing to większe koszty podatkowe, ale może być droższy niż kredyt
Czy środek trwały wziąć w leasing, czy kupić na kredyt? Ten problem ma wielu przedsiębiorców. Rozstrzygnięcie zależy od kilku czynników
Jeśli chodzi o aspekty podatkowe, to przy leasingu operacyjnym z reguły szybciej zaliczymy cenę nabycia środka trwałego do kosztów uzyskania przychodów. Aby jednak zdecydować, co jest bardziej opłacalne, musimy wyliczyć łączne wydatki związane z leasingiem oraz zakupem składnika majątku na kredyt i dopiero od nich odjąć oszczędności podatkowe.
Wydatki przy leasingu...
Wydatki związane z zawarciem umowy leasingu operacyjnego środka trwałego to opłata wstępna, raty uiszczane w czasie wykonywania umowy oraz opłata końcowa (wartość wykupu). Ponieważ w ramach tzw. leasingu operacyjnego korzystający nie jest uprawniony do odpisów amortyzacyjnych od używanej rzeczy, to oszczędności podatkowe wynikające z tej umowy sprowadzają się do możliwości zaliczenia opłaty wstępnej oraz rat leasingowych do kosztów uzyskania przychodu.
Zgodnie z dominującym orzecznictwem sądów opłata wstępna jest kosztem podatkowym w całości w momencie poniesienia (wyroki Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z 8 sierpnia 2008 r., III...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta