Ze środków na kampanię trzeba się rozliczyć
Prowadzenie agitacji w urzędzie gminy lub w lokalu wyborczym jest wykroczeniem. Jego sprawca może zostać ukarany grzywną w wysokości do 5 tys. zł
Członkowie wspólnoty samorządowej mogą decydować w drodze referendum o sprawach jej dotyczących, w tym o odwołaniu pochodzącego z wyborów bezpośrednich organu samorządu terytorialnego. Zasady i tryb przeprowadzania referendum lokalnego określa ustawa z 15 września 2000 r. Odrębną grupę stanowią regulacje karne określające poszczególne przestępstwa za naruszenie przepisów tej ustawy.
Wymuszone podpisy
W przypadku gdy referendum jest organizowane na wniosek mieszkańców lub innych uprawnionych podmiotów, organizator zbiera pod wnioskiem o jego przeprowadzenie podpisy mieszkańców uprawnionych do wybierania organu stanowiącego danej jednostki samorządu terytorialnego. Zgodnie z art. 14 ust. 3, podpisy popierające wniosek w sprawie przeprowadzenia referendum zbiera się w miejscu, czasie i w sposób wykluczający stosowanie jakichkolwiek nacisków zmierzających do ich wymuszenia. Zabronione jest zatem np. ich kupowanie. Osoba, która dopuszcza się takich czynów, podlega karze grzywny.
Zakazana propaganda
Ustawa o referendum lokalnym określa sposób prowadzenia kampanii referendalnej, określając w art....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta