Pracownika na rencie okresowej można nadal zatrudniać
Jeśli podwładny po długiej chorobie nabył prawo do takiego świadczenia, to nie musimy go zwalniać. Czekając na jego powrót, nie wypłacamy mu pensji
Ostatnio przedsiębiorca zgłosił się do nas z takim problemem. Jeden z jego najlepszych pracowników (z 20-letnim stażem) wykorzystał zasiłek chorobowy oraz świadczenie rehabilitacyjne. Czytelnik nie zwalniał go jednak, licząc na kontynuację współpracy. Zatrudniony uzyskał tymczasem na rok rentę z tytułu częściowej niezdolności do tej pracy.
Czytelnik nadal nie rozstaje się z nim, lecz liczy na jego powrót. Jak ten rok oczekiwania ewidencjonować w papierach? Czy takiemu podwładnemu trzeba regulować wynagrodzenie, uiścić odprawę rentową i ekwiwalent za urlop?
Zwolnienie możliwe, ale nieobowiązkowe
Firma wciąż ma prawo zwolnić opisaną osobę z powodu przewlekłego zwolnienia lekarskiego zgodnie z art. 53 kodeksu pracy (k.p.).
W świetle tego przepisu możemy pożegnać pracownika bez wypowiedzenia po upływie okresu zasiłkowego i trzech pierwszych miesięcy otrzymywania świadczenia rehabilitacyjnego.
Owa ochrona trwa zatem maksymalnie 270 dni, a dla osoby zapadłej na gruźlicę – 360 dni. Kiedy minie, zakładowi wolno zastosować ten tryb rozstania wyłącznie, jeśli rekonwalescent nadal jest niedysponowany i nie wrócił do pracy. Tak jest właśnie w opisanej sytuacji – pracownik wciąż jest niezdolny do danej pracy.
Bez odprawy i ekwiwalentu
Opisany biznesmen zachował...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta