Zwolnienie dla paliwa i pozwolenie na uproszczone procedury, czyli zmiany w prawie celnym
Przedsiębiorca, który popełnił błędy w deklaracji Intrastat, ma na zapłatę kary dwa tygodnie od doręczenia decyzji. Wcześniej musiał ją uiścić w ciągu dziesięciu dni
To jedna ze zmian w ustawie Prawo celne. Wprowadziła ją nowelizacja z 7 listopada 2008 r. (DzU nr 215, poz. 1335). Podobnie jak wiele innych nowości, z których najważniejsze omawiamy. Dotyczą one przedsiębiorców importujących lub eksportujących towary oraz ich przedstawicieli celnych. Zmiany weszły w życie 1 stycznia 2009 r., prócz całkowitego zwolnienia z cła paliw przewożonych w zbiornikach pojazdów silnikowych (obowiązuje od 1 grudnia 2008 r.).
Zgłoszenia elektroniczne
Kilka nowości dotyczy zasad dokonywania zgłoszeń celnych. Najistotniejszą wydaje się to, że w razie złożenia zgłoszenia w formie elektronicznej organy celne mogą odmówić jego przyjęcia, a także przekazać uzasadnienie o jego unieważnieniu na wniosek zgłaszającego również w formie elektronicznej.
Wprowadzane zmiany sankcjonują w zasadzie stan wynikający z wdrożenia przez polską służbę celną nowych systemów informatycznych, wspomagających obsługę zgłoszeń celnych (m.in. system kontroli eksportu), lub mają na celu dostosowanie regulacji prawnych do planowanego umożliwienia importerom lub ich przedstawicielom dokonywania zgłoszeń celnych w formie elektronicznej również w procedurach importowych (z wykorzystaniem systemu Celina).
Paliwo bez cła
Wskutek uchylenia art. 39 prawa celnego ze zwolnień od cła korzysta całość paliwa przewożonego w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta