Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Za przestępstwo skarbowe można ukarać nawet po kilkunastu latach

22 stycznia 2009 | Dobra firma | Małgorzata Sobońska

Wykroczenia przedawniają się po roku, przestępstwa po pięciu lub dziesięciu latach. To ogólna zasada, od której przepisy przewidują jednak wyjątki

Przedawnienie karalności przestępstw i wykroczeń skarbowych następuje albo z upływem określonego czasu, albo w momencie przedawnienia należności publicznoprawnej (np. podatku). Ta druga sytuacja dotyczy czynów związanych z uszczupleniem bądź z narażeniem na uszczuplenie należności publicznoprawnej. W takich wypadkach, w zależności od tego, która z wymienionych okoliczności nastąpi jako pierwsza, to ona właśnie spowoduje upływ terminu przedawnienia karalności czynu.

Zależy, co grozi

Dla przestępstwa skarbowego zagrożonego karą grzywny, ograniczenia wolności lub karą pozbawienia wolności do lat trzech termin przedawnienia wynosi pięć lat od jego popełnienia (art. 44 § 1 kodeksu karnego skarbowego, dalej k.k.s.). Jeśli przestępstwo skarbowe zagrożone jest karą pozbawienia wolności przekraczającą trzy lata, termin przedawnienia jego karalności wynosi dziesięć lat. Jak więc widać, o długości terminu przedawnienia zawsze decyduje zagrożenie przewidziane dla danego przestępstwa w przepisach k.k.s., nie ma natomiast znaczenia kara rzeczywiście wymierzona sprawcy.

Termin, w...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8223

Spis treści
Zamów abonament