Bez badań i szkolenia nie zatrudnisz pracownika
Pracodawca nie może ograniczyć się do wypłaty pracownikom pensji i udostępnienia im stanowisk pracy. Musi też ponieść wydatki związane z ochroną ich życia i zdrowia oraz z usuwaniem wszystkich zagrożeń
Początek roku to odpowiedni moment, aby dokonać przeglądu obowiązków spoczywających na pracodawcy w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy. Jeśli więc planuje on wprowadzić jakieś zmiany, które będą miały istotne znaczenie dla funkcjonowania firmy i oceny ryzyka zawodowego pracowników, musi ich o tym powiadomić. Zawsze, a nie tylko w momencie, gdy zaczynają pracę w firmie, musi ich informować o tym, że pojawiły się nowe zagrożenia związane z wykonywaniem pracy na ich stanowiskach albo że zwiększyło się prawdopodobieństwo niekorzystnego oddziaływania warunków pracy na ich bezpieczeństwo i zdrowie.
Termin ważności ubrania
W nowym roku mogą także upływać okresy używalności odzieży i obuwia roboczego. Przypominamy, że to pracodawca określa, w jaki sposób i przez jaki czas będzie stosowana odzież ochronna w firmie. Zależy to przede wszystkim od stopnia zagrożenia na danym stanowisku pracy. Także od tego, jak skuteczna jest sama odzież.
Warto więc opracować wykazy odzieży ochronnej. W instrukcjach BHP powinna się znaleźć informacja o niej. Trzeba także oznaczyć strefy, w których pracownicy powinni jej używać. Pracodawca powinien też opracować dla pracowników instrukcję dotyczącą kontroli i konserwacji odzieży ochronnej, nawet zrobić pokaz używania jej, a także opiniować wszystkie opracowywane w firmie instrukcje na stanowiska pracy.
To on decyduje...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta