W jaki sposób najszybciej zamortyzować samochód
Wyrok ETS kwestionujący prawo polskiego fiskusa do wprowadzania po 30 kwietnia 2004 r. dalszych ograniczeń w odliczaniu VAT przy zakupie samochodów osobowych nie wpływa na przepisy o podatku dochodowym dotyczące tych pojazdów. Przy jego rozliczaniu nadal obowiązuje więc dotychczasowa definicja samochodu osobowego
Od 1 stycznia 2007 r. do ustawy o PIT oraz przepisów o podatku dochodowym od osób prawnych wprowadzono definicję samochodu osobowego, która została oparta o rozwiązania, wcześniej wprowadzone w ustawie o VAT. Celem było ujednolicenie rozwiązań.
Sytuacja skomplikowała się po orzeczeniu Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości z 22 grudnia ubiegłego roku (sygn. C-414/07). Wynika z niego, że w momencie wejścia Polski do Unii Europejskiej ustawodawca nie mógł wprowadzić bardziej rygorystycznych zasad odliczania VAT niż te, które obowiązywały 30 kwietnia 2004 r. Nie miał także prawa zaostrzać ich później.
Zawarte w ustawie o VAT regulacje dotyczące odliczania podatku przy zakupie i leasingu samochodów oraz paliwa do nich są więc sprzeczne z dyrektywą w sprawie VAT. Czy to znaczy, że przestają obowiązywać oparte na nich rozwiązania w podatkach dochodowych? Nie. Tu polski ustawodawca nie musi bowiem brać pod uwagę prawa europejskiego. Nie reguluje ono problematyki zaliczania wydatków do kosztów czy zasad amortyzacji. Dlatego dla celów podatków dochodowych wciąż należy stosować zawartą w nich definicję samochodu osobowego (patrz ramka).
Bez jednorazowej amortyzacji
Jakie ograniczenia wprowadzają przepisy o podatku dochodowym w stosunku do samochodów osobowych? Najważniejszym z nich jest brak możliwości...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta