Gdy transakcji nie było, fakturę da się anulować
Przepisy nie przewidują możliwości anulowania faktury. Nie znaczy to jednak, że podatnicy nie mogą tego zrobić. Zgadzają się na to nie tylko organy podatkowe. Możliwość taką potwierdzają także sądy administracyjne
Faktura VAT jest obowiązkowym dokumentem potwierdzającym przeprowadzenie określonej transakcji sprzedaży towarów lub usług. W praktyce zdarzają się jednak sytuacje, gdy do opisanej na fakturze czynności w ogóle nie dochodzi. Co w takim przypadku powinien zrobić podatnik? W jakich przypadkach i w jaki sposób dopuszczalne jest anulowanie faktury? Co z wykazanym na fakturze podatkiem?
Brak w obrocie
Anulowanie faktury obejmuje wyłącznie sytuacje, kiedy dokumentuje ona czynności niedokonane, np. nie dostarczono towaru, anulowano transakcję. Jednakże niezbędnym warunkiem umożliwiającym anulowanie dokumentu jest niewprowadzenie go do obrotu prawnego, czyli nieodebranie przez nabywcę.
Jak...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta