Banki chciały oskubać firmy
Z Waldemarem Pawlakiem, wicepremierem i ministrem gospodarki, rozmawiają Karolina Baca i Monika Krześniak
Rz: Jest pan zwolennikiem działań antykryzysowych kosztem zwiększenia deficytu. Minister Rostowski uważa, że nie można zwiększać deficytu. Kto rządzi finansami i polską gospodarką?
Waldemar Pawlak: Sprawy dotyczące realizacji budżetu i wydatków należą do ministra finansów. Nigdy nie opowiadałem się za zwiększaniem deficytu, a za wykorzystywaniem środków i możliwości, które są dostępne. Np. w kwestii działań rozszerzającym zakres gwarancji i poręczeń zgadzamy się z ministrem Rostowskim, wprawdzie z naszego punktu widzenia ten zakres powinien być szerszy, ale to minister finansów ocenia, jaka skala tych gwarancji i poręczeń jest możliwa.
Zaczniemy od tego, by nakłonić strony do renegocjacji umów opcyjnych, i wydaje mi się, że nie będą potrzebne radykalne rozwiązania. Jeśli umowa narusza przepisy, może zostać uznana za nieważną
Chce pan rozwiązania problemu opcji walutowych poprzez unieważnienie umów niekorzystnych dla przedsiębiorców. Jak w państwie prawa można administracyjnie unieważnić umowy, by ustawa nie trafiła do Trybunału Konstytucyjnego?
Jeżeli umowy naruszają powszechnie obowiązujące prawo, powinny być poddane na nowo ocenie i renegocjowane – to pierwszy krok. Skoro dyrektywa MIFID powinna obowiązywać od listopada 2007 r., to od tego czasu instytucje finansowe i banki powinny oferować klientom instrumenty...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta