Wiele firm może odzyskać VAT
Po wyroku ETS setki przedsiębiorców mogą się ubiegać o zwrot VAT od samochodów i paliwa do nich. Dotyczy to aut, do których można było stosować odliczenia przed 22 sierpnia 2005 r. i 1 maja 2004 r. – uważa Jerzy Martini, partner i doradca podatkowy w Kancelarii Baker & McKenzie
Europejski Trybunał Sprawiedliwości stwierdził 22 grudnia, że Polska dwa razy naruszyła prawo Unii Europejskiej, ograniczając prawo firm do zwrotu VAT od samochodów. W jaki sposób wyrok ETS przekłada się na polskie prawo?
Jerzy Martini: Wyrok dotyczy przedsiębiorców korzystających z samochodów, które po 1 maja 2004 r. utraciły prawo do odliczenia VAT przy nabyciu paliwa (aut z tzw. kratką). Trybunał zakwestionował również zniesienie po 22 sierpnia 2005 r. prawa do odliczenia podatku od paliwa do pojazdów spełniających tzw. wzór Lisaka. Orzeczenie odnosiło się co prawda do podatku przy nabyciu paliwa, ale jego konkluzje można zastosować również do podatku naliczonego od zakupu czy leasingu samochodów.
Orzeczenie ETS opiera się na tzw. klauzuli stałości wynikającej z art. 17 (6) VI dyrektywy (obecnie art. 176 nowej dyrektywy). Klauzula ta zakłada, że po wejściu w życie dyrektywy państwa członkowskie nie mogą wprowadzać nowych ograniczeń w prawie do odliczenia podatku. Im więcej takich ograniczeń, tym VAT staje się bowiem mniej neutralny dla podatników, co jest sprzeczne z celem dyrektywy. Mogliśmy bowiem zachować tylko te ograniczenia, które były faktycznie stosowane przed akcesją.
W zakresie natomiast, w jakim przepisy krajowe naruszają prawo Unii, zastosowanie ma tzw. zasada pierwszeństwa prawa wspólnotowego. Każdy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta