Nie zwolnisz menedżera za brak kompetencji podwładnego, na którego rekrutację nie miał wpływu
Wymogi stawiane kadrze kierowniczej, nawet tej średniego szczebla, są większe niż te, które dotyczą pracowników szeregowych. Powoduje to, że niekiedy inne mogą być przyczyny wypowiedzenia angażu takim zatrudnionym
Osoba, która ma zajmować kierownicze stanowisko, niezależnie od branży, w której działa zatrudniające ją przedsiębiorstwo, co do zasady powinna mieć zdolności organizacyjne i te związane z umiejętnością zarządzania grupą. Oczywiście, bardzo się liczy doświadczenie zawodowe i znajomość rynku. Wymogiem jest także wykształcenie, które w praktyce w większości przypadków ma być wyższe. Powszechnie wiadomo, że kierownik ma większy niż przeciętny pracownik zakres odpowiedzialności. Za co jednak odpowiada w sposób szczególny? Jak oceniać jego pracę? W jakich godzinach pracuje? Wreszcie – za co można go zwolnić? Zobaczmy, co na ten temat mówią przepisy i orzecznictwo sądowe.
Kierownik to pracownik
Sprawowanie funkcji kierowniczych z reguły wiąże się z podwyższonym ryzykiem wykonywania zadań. Jednak umowa o pracę osoby kierującej zespołem pracowników nie wyróżnia się przejęciem ryzyka obciążającego przedsiębiorcę będącego pracodawcą. Taki pracownik nie ma pełnej niezależności w zakresie podejmowanych działań. Inaczej może być w przypadku osoby, którą z przedsiębiorstwem łączy kontrakt menedżerski. Na podstawie takiej umowy cywilnoprawnej menedżer zobowiązuje się do prowadzenia przedsiębiorstwa na rachunek i ryzyko tego przedsiębiorstwa w zamian za wynagrodzenie.
Kontrakt zakłada samodzielne podejmowanie decyzji przez zarządcę i ponoszenie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta