Politycy nie chcą pomagać bankom
Wzrosło ryzyko prowadzenia działalności kredytowej. W tej sytuacji tworzy się lub wzmacnia instytucje, które dzielą się z bankami ryzykiem. Tak robi się na całym świecie - mówi Krzysztof Pietraszkiewicz, prezes Związku Banków Polskich
Rz: Pod koniec stycznia rząd przedstawił dodatkowe elementy pakietu działań, które mają pomóc gospodarce. Jednym z nich było ustalenie wspólnie z bankami konkretnego poziomu wzrostu akcji kredytowej. Rozmawiacie na ten temat z ministrem finansów?
Krzysztof Pietraszkiewicz: Takich rozmów nie było. Próba dokonania stosowanych zmian w ustawie o wspieraniu instytucji finansowych w Sejmie, a następnie w Senacie nie zakończyła się sukcesem. Tak więc nie ma instrumentów, które by pozwalały taki cel kredytowy określić. Być może powrócimy do tej sprawy przy pracach nad ustawą o poręczeniach i ustawie o BGK. Jednak ten pomysł ze względu na jego skomplikowanie, brak poparcia politycznego oraz brak zrozumienia w Sejmie i Senacie ma nikłe szanse na realizację. Poza deklaracjami nikt nie chce podjąć działań w tym kierunku. W naszym kraju nadal mamy problem z właściwą diagnozą sytuacji i wypracowywaniem odpowiedniego dla polskiego kryzysu programu działań.
Jaki poziom wzrostu akcji kredytowej byłby obecnie realny?
Pod koniec grudnia nasze szacunki mówiły o możliwym ok. 10-proc. wzroście, głównie dla gospodarstw domowych. Rzeczywistym problemem polskich...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta