Radnemu też można odmówić dostępu
Żadne z obowiązujących przepisów nie przewidują szczególnych zasad dostępu dla członków organu stanowiącego gminy do informacji publicznej. Mogą jej żądać na takich samych zasadach jak zwykli obywatele
Jednakże, jak podkreślił Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie, radny może żądać informacji publicznej od organów samorządu, w którym sam działa, bez konieczności wykazywania, że jest mu ona potrzebna dla interesu publicznego (II SAB/Wa 238/2004).
W statucie
Radny ma prawo uzyskać każdą informację, która ma charakter publiczny. Będą to zatem głównie te wymienione w art. 6 ust. 1 ustawy, czyli dotyczące zamierzanych działań władzy (np. wójta), projektach aktów prawnych, stanie realizacji zadań publicznych. Ponieważ katalog określony w tym przepisie nie ma charakteru zamkniętego, radnemu udostępnione zostaną także inne, które w tym przepisie wymienione nie zostały.
Szczególne zasady dostępu radnych do informacji dotyczącej tej jednostki, w której sprawuje mandat, mogą być natomiast uregulowane w statucie. Może on przewidywać np....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta