O wspólną pamięć wojny
Od 29 sierpnia do 4 września 2009 roku odbywał się Światowy Zjazd Polskich Kombatantów zorganizowany przez Urząd do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych w 70. rocznicę obchodów wybuchu II wojny światowej. Na Zjazd przybyło 291 b. żołnierzy polskich z 21 krajów świata.
Pierwszego dnia uczestnicy zjazdu wzięli udział w specjalnej mszy świętej w archikatedrze warszawskiej koncelebrowanej przez JE ks. bp. Tadeusza Pikusa – wikariusza metropolity warszawskiego i ks. infułata Zdzisława Króla. 30 sierpnia byli także gośćmi honorowymi otwarcia wystawy w stołecznym Muzeum Wojska Polskiego pt. „Wojsko II Rzeczypospolitej”. Następnego dnia uczestnicy zjazdu spotkali się z marszałkiem Sejmu Bronisławem Komorowskim i marszałkiem Senatu Bogdanem Borusewiczem. Uczestniczyli także w Sochaczewie w obchodach pamięci bitwy nad Bzurą i rekonstrukcji historycznej walki o to miasto.
1 września w Warszawie uczestnicy Światowego Zjazdu i przedstawiciele środowisk kombatanckich w ramach obchodów Dnia Weterana złożyli wieńce pod Grobem Nieznanego Żołnierza. W uroczystości uczestniczyli przedstawiciele władz Rzeczypospolitej na czele z marszałkiem Sejmu Bronisławem Komorowskim. W godzinach popołudniowych odbyła się projekcja filmu dokumentalnego Juliena Bryana pt. „Oblężenie”, nakręconego w czasie obrony stolicy we wrześniu 1939 roku, oraz prapremiera filmu Leszka Wiśniewskiego „Polskie Termopile”, zrealizowanego dla TVP Historia.
1 września na Westerplatte w Gdańsku delegacja uczestników Światowego Zjazdu Polskich Kombatantów wzięła udział w centralnych uroczystościach państwowych z udziałem prezydenta Rzeczypospolitej Lecha Kaczyńskiego i prezesa Rady...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta