Przeszacowanie wartości majątku daje oszczędności podatkowe
Sposobem na zwiększenie podatkowych kosztów może być podniesienie wartości majątku trwałego firmy do poziomu rynkowego. W tym celu trzeba jednak wnieść przedsiębiorstwo aportem do spółki
Podwyższenie wartości początkowej środków trwałych czy wartości niematerialnych i prawnych to jedna z powszechnie stosowanych w praktyce metod optymalizacji podatkowej. Pozwala na zwiększenie kosztów poprzez wzrost wartości odpisów amortyzacyjnych od wykorzystywanych przez przedsiębiorcę składników majątku trwałego. Ze względu na restrykcyjne przepisy dotyczące aportów do spółek kapitałowych szczególne znaczenie przy przeszacowaniu wartości początkowej odgrywają obecnie spółki osobowe.
Aport do spółki kapitałowej
Do końca 2006 r. w wypadku aportu przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części do spółki kapitałowej przepisy umożliwiały wycenę wchodzących w jego skład środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych w spółce otrzymującej ten wkład według wartości rynkowej. Możliwe było więc przeszacowanie wartości początkowej aktywów dla celów podatkowych i zwiększenie wysokości dokonywanych odpisów amortyzacyjnych w przypadku wniesienia takiego aportu do spółki zależnej.
1 stycznia 2007 r. weszły jednak w życie przepisy, które ukróciły dotychczasową korzystną dla podatników praktykę. Chodzi przede wszystkim o art. 16g ust. 9 i 10a oraz art. 16h ust. 3 i 3a ustawy o CIT. Nakazują one kontynuację wyceny środków trwałych oraz wartości niematerialnych i...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta