Wójt nie ujawni, co posiada jego żona
Rozróżnienie na przedmioty pochodzące z majątku odrębnego osoby składającej oświadczenie i majątku wspólnego jest istotne, gdyż w oświadczeniu należy określić ich przynależność
W najbliższych tygodniach jednym z punktów obrad sesji rad gmin będzie przedstawienie otrzymanych informacji na temat wyników analiz dokonanych przez uprawnione do tego organy (w szczególności urząd skarbowy) oświadczeń majątkowych złożonych przez radnych i inne zobowiązane osoby. Często jest to jedyna okazja, aby zwrócić uwagę na problematykę kręgu osób zobowiązanych do składania oświadczeń, zakresu danych, które winny być w nich zawarte, i ogólnej prawidłowości ich wypełniania i składania.
Kogo obowiązek dotyczy
Na wstępie przypomnieć należy, że nie tylko radni, wójt czy jego zastępca mają obowiązek składania oświadczeń majątkowych. Dotyczy on także:
- sekretarza gminy,
- skarbnika gminy,
- kierownika jednostki organizacyjnej gminy,
- osoby zarządzającej i członka organu zarządzającego gminną osobą prawną
- osoby wydającej decyzje administracyjne w imieniu wójta.
Jest to dość szeroki katalog i często pojawiają się problemy interpretacyjne, czy dana osoba z racji sprawowanej funkcji powinna złożyć oświadczenie, czy też nie. W jednej z takich spraw wypowiedział się nawet Sąd Najwyższy. W wyroku z 28 lutego 2006 r., sygn. akt II PK 189/05, stwierdził, że kierownik samodzielnego publicznego zakładu opieki zdrowotnej utworzonego przez gminę nie ma obowiązku złożenia oświadczenia...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta