Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

E-faktury: co zrobić, by nie mieć kłopotów zamiast oszczędności

17 września 2009 | Dobra firma | Aleksandra Pacowska-Brudło Anna Buchnowska

Elektroniczne faktury stają się coraz bardziej popularne. Niestety, z ich stosowaniem może wiązać się ryzyko podatkowe

Coraz więcej firm rozważa wprowadzenie fakturowania elektronicznego, ze względu na znaczące możliwości obniżenia kosztów administracyjnych związanych z wystawianiem i archiwizowaniem faktur. Us-prawnia też ono sam proces fakturowania i dostarczania faktury do kontrahenta.

Nie wystarczy przesłać e-mailem

Na czym polega? Kwestię tę reguluje rozporządzenie ministra finansów z 14 lipca 2005 r. w sprawie wystawiania oraz przesyłania faktur w formie elektronicznej, a także przechowywania oraz udostępniania organowi podatkowemu lub organowi kontroli skarbowej tych faktur.

Zgodnie z nim faktury mogą być przesyłane w formie elektronicznej, gdy autentyczność ich pochodzenia oraz integralność ich treści zapewnione są poprzez wymianę danych elektronicznych (EDI) lub bezpieczny podpis elektroniczny.

W świetle rozporządzenia nie można więc mówić o fakturze elektronicznej w przypadku zwykłego przesłania e-mailem faktury w formie pliku PDF lub przekazania jej kontrahentowi na CD czy innym nośniku danych. Nie spełni też wymogów rozporządzenia umieszczenie faktury bez podpisu elektronicznego na serwerze dostawcy i pobranie go przez nabywcę.

Co więcej, zdaniem organów podatkowych a także sądów, takie faktury nie rodzą żadnych skutków prawnych, a więc też nie dają nabywcy prawa do odliczenia VAT (zob. np. interpretacja Izby Skarbowej w...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8424

Spis treści
Zamów abonament