Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kupujesz usługi za granicą, możesz mieć problem z rozliczeniem polskiego VAT

17 września 2009 | Dobra firma | Joanna Szostak Anita Bardońska
Przykład faktury wewnętrznej
źródło: Rzeczpospolita
Przykład faktury wewnętrznej

Od niektórych usług kupionych za granicą trzeba naliczyć VAT w Polsce. Jest jednak problem z obliczeniem kwoty tego podatku, gdy na fakturze otrzymanej od kontrahenta widnieje kwota w obcej walucie

Przedsiębiorcy kupujący za granicą tzw. usługi niematerialne są zobowiązani opodatkować je VAT w Polsce. Jest to bowiem tzw. import usług. Przeważnie na otrzymanych przez nich fakturach wartość usługi wskazana jest w walucie zagranicznej. Aby wykazać polski podatek w prawidłowej wysokości, konieczne jest przeliczenie tej kwoty na złote.

Podatnikiem usługobiorca

Zgodnie z ustawową definicją importem usług jest świadczenie usług, z tytułu wykonania których podatnikiem jest usługobiorca. Usługi takie są świadczone przez podatników nieposiadających siedziby, stałego miejsca prowadzenia działalności lub stałego miejsca zamieszkania albo pobytu na terytorium Polski.

W art. 27 ust. 4 w związku z ust. 3 ustawy o VAT wskazany został otwarty katalog usług, od których podatek nalicza usługobiorca. Obejmuje on szeroko rozumiane usługi niematerialne, np. udzielanie licencji, reklamę, usługi doradcze, finansowe, wynajmu rzeczy ruchomych (z wyłączeniem środków transportu), elektroniczne, dostępu do systemów gazowych lub elektroenergetycznych. Jeśli te usługi są świadczone na rzecz podatników mających siedzibę lub miejsce zamieszkania na terytorium Wspólnoty, ale w innym kraju niż kraj usługodawcy, to miejsce świadczenia (a więc i opodatkowania) znajduje się w siedzibie nabywcy usługi lub stałym miejscu prowadzenia przez niego działalności.

Import usług...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8424

Spis treści
Zamów abonament