Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak po utracie zwolnienia odzyskać VAT

17 września 2009 | Dobra firma | Beata Sadowska

Przedsiębiorcy, których działalność – dziś zwolniona – zostanie objęta VAT od 1 stycznia 2010 r., powinni mieć prawo do odliczenia części podatku naliczonego od zakupów środków trwałych poczynionych w okresie, gdy korzystali ze zwolnienia przedmiotowego

Projekt nowelizacji ustawy o VAT z 2 lipca 2009 r. (zamieszczony w Biuletynie Informacji Publicznej) przewiduje częściową zmianę katalogu usług zwolnionych przedmiotowo od VAT. Dotyczy to m.in. wielu firm szkoleniowych, działających w branży edukacyjnej poza systemem oświaty. Według projektu opodatkowane mają być np. usługi świadczone przez szkoły nauki jazdy, pilotażu i żeglarstwa, usługi szkół języków obcych oraz usługi w zakresie pozostałych form kształcenia (chyba że dana usługa zaliczona będzie do usług kształcenia lub przekwalifikowania zawodowego i prowadzona będzie w formach przewidzianych w odrębnych przepisach).

Prawo do odliczenia

Przedsiębiorcom prowadzącym taką działalność edukacyjną, mającym obecnie status podatników VAT zwolnionych (z uwagi na świadczenie usług zwolnionych od podatku), nie przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług, w tym środków trwałych.

W świetle wyroku Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości z 30 marca 2006 r. (w sprawie C-184/04 Uudenkaupungin kaupunki) można odliczyć część podatku naliczonego przy nabyciu środków trwałych również w sytuacji, gdy dobro inwestycyjne pierwotnie było przeznaczone na działalność zwolnioną od podatku, a odliczenia były od początku całkowicie wyłączone, i dopiero później, w okresie korekty, dobro to zostało wykorzystane na cele...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8424

Spis treści
Zamów abonament