Która forma współpracy jest lepsza: staż czy praktyka absolwencka?
Na tytułowe pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Bo obie formy zdobywania doświadczenia zawodowego są korzystne pod względem finansowym. Ale różnią się sposobami: zawarcia, przebiegu i zakończenia
Chcemy zatrudnić młodego prężnego pracownika i przy tym nie zapłacić mu za dużo. Jak to zrobić? Ustawodawca nie ustaje w wysiłkach, by zaproponować nam optymalne rozwiązanie.
Dwie podstawy
W ostatnim czasie pojawiła się zupełnie nowa ustawa z 17 lipca 2009 r. o praktykach absolwenckich (DzU nr 127, poz. 1052, dalej ustawa o praktykach absolwenckich, obowiązuje od 28 sierpnia br.). A na tym nie koniec.
17 września weszło w życie rozporządzenie ministra pracy i polityki socjalnej z 20 sierpnia 2009 r. w sprawie szczegółowych warunków odbywania stażu przez bezrobotnych (DzU nr 142, poz. 1160, dalej rozporządzenie o stażach). Doprecyzowuje ono zapisy ustawy z 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (DzU z 2008 r. nr 69, poz. 415 ze zm., dalej ustawa o promocji zatrudnienia) oraz wyjaśnia niektóre wątpliwości mogące pojawiać się pod rządami starych przepisów.
Przyjęte kryteria
Rodzi się zatem pytanie: co wybrać, jaka forma zatrudnienia absolwenta będzie najbardziej korzystna? Przedstawiając plusy i minusy każdego z rozwiązań, postaramy się odpowiedzieć na to pytanie.
Oto kryteria, które wykorzystaliśmy w porównaniach:
- wiek absolwenta,
- okres zdobywania doświadczenia zawodowego,
- warunki formalne podpisania umowy,
- ograniczenie dotyczące liczby...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta