Firmowe zapomogi pod lupą związków
Nie mają one jednak bieżącego wglądu w dokumentację pracowniczej kasy zapomogowo-pożyczkowej. Taką kontrolę może przeprowadzać tylko komisja rewizyjna
W firmie funkcjonuje kasa zapomogowo-pożyczkowa. Kto może ją kontrolować: związki zawodowe czy komisja rewizyjna? A czy pracodawca ma prawo wglądu w dokumentację tej kasy? – pyta czytelnik DOBREJ FIRMY.
Pracownicze kasy zapomogowo-pożyczkowe (PKZP) to źródło finansowej pomocy przyznawanej w postaci zapomóg oraz krótko- i długoterminowych pożyczek. PKZP można stworzyć w każdym zakładzie pracy, o ile chce do niej przynależeć co najmniej dziesięciu pracowników. Gdy chętnych jest mniej, to PKZP może mieć charakter kasy międzyzakładowej. W jednym zakładzie pracy kasa zapomogowo-pożyczkowa może być jednak tylko jedna, a jej członkami mogą być nie tylko pracownicy, ale też emeryci i renciści.
Pieniądze z PKZP pochodzą m.in. z wkładów członkowskich, wpisowego czy darowizn i zasadniczo są lokowane w trzech funduszach: oszczędnościowo-pożyczkowym, rezerwowym oraz zapomogowym. Tak stanowi rozporządzenie Rady Ministrów z 19 grudnia 1992 r. w sprawie pracowniczych kas zapomogowo-pożyczkowych oraz spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych w zakładach pracy (DzU nr 100, poz. 502 ze zm., dalej rozporządzenie o PKZP, wydane na podstawie art. 39 ustawy 23 maja 1991 r....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta