Nie dzielimy wolnego dla taty malucha
Szefowi nie wolno skracać urlopu ojcowskiego. Nie może go też udzielić w częściach, lecz jednorazowo. I ma być to siedem kolejnych dni – uważa inspekcja pracy
Ta interpretacja różni się od tego, co w tej samej sprawie przedstawił kilka dni temu Departament Prawa Pracy Ministerstwa Pracy i Polityki Socjalnej.
Jedyny wyjątek
Od zasady, że w tym roku i w 2011 r. urlopu ojcowskiego udziela się w wymiarze jednego tygodnia, ministerstwo dopuszcza wyjątek. Wolno go dawać w dniach, gdyby wcześniej ojciec tracił uprawnienie do tego wolnego.
PrzykładPracownikowi urodziło się dziecko 5 stycznia 2009 r. Pracodawca powinien udzielić mu urlopu ojcowskiego od 1 do 4 stycznia 2010 r., czyli do ukończenia przez pociechę roku (art. 1823 § 1 k.p.).
Po tej dacie pracownik traci prawo do tego urlopu.
Według resortu szef pracownika z przykładu powinien dać urlop ojcowski jedynie na cztery dni kalendarzowe – od 1 do 4 stycznia 2010 r., czyli nie dłużej niż do...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta