Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Indywidualny rozkład ma ograniczenia

05 lutego 2010 | Dobra firma | Monika Wacikowska

Szefowi nie wolno się zgodzić na dziesięciogodzinne wykonywanie zadań w danym dniu, jeśli wnioskujący jest zatrudniony w podstawowym systemie czasu pracy. Tu norma dobowa wynosi bowiem osiem godzin

– Mamy pracownika, który jest zatrudniony na 1/4 etatu na umowę o pracę. Na jego wniosek chcemy zastosować indywidualny czas pracy: 10 godz. od 9 do 19, tylko w poniedziałki. Czy tak może być?

Jaka jest podstawa prawna? Jak powinien wyglądać wniosek? Co wtedy, gdy wypadnie święto w ten dzień? – pyta czytelnik.

Pracodawca może wprowadzić na wniosek pracownika indywidualny rozkład czasu pracy, pod warunkiem że nie narusza on przepisów o czasie pracy i mieści się w ramach stosowanego systemu czasu pracy.

Pracownik może złożyć pisemny wniosek o zastosowanie do niego indywidualnego rozkładu czasu pracy (art. 142 kodeksu pracy). Rozkład taki oznacza inne dni lub godziny wykonywania pracy. W każdym jednak przypadku musi mieścić się w ramach stosowanego systemu czasu pracy.

Wniosek nie daje zielonego światła

Jeśli zatem pracownik wykonuje pracę w podstawowym systemie czasu pracy, to nawet na jego wniosek pracodawca nie może mu wprowadzić indywidualnego systemu czasu pracy, w...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8541

Spis treści
Zamów abonament