Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

20 lat prywatyzacji i co dalej?

05 lutego 2010 | Ekonomia | Jacek Chwedoruk
autor zdjęcia: Jakub Ostałowski
źródło: Fotorzepa

Sukces prywatyzacji w najbliższych kilku latach może zdecydowanie się przyczynić do wzmocnienia polskiej gospodarki i naszego rynku kapitałowego

W czasie ubiegłorocznych obchodów 20. rocznicy powstania rządu Tadeusza Mazowieckiego wspomniano także początki programu prywatyzacji, który był w zamierzeniu istotnym elementem planu Balcerowicza. Jak wynika jednak z wypowiedzi samego autora planu, prywatyzacja na początku lat 90. posuwała się za wolno, żeby być istotnym wzmocnieniem innych reform makroekonomicznych. Wprawdzie gospodarka rynkowa powstała szybko w oparciu o rosnący udział nowo powstałego sektora prywatnego, ale sprzedaż państwowych przedsiębiorstw napotykała duży opór.

W pierwszych miesiącach pracy zespół prywatyzacyjny kierowany przez zmarłego kilka lat temu Krzysztofa Lisa skupił się przede wszystkim na zwalczeniu wszystkich pomysłów rozdawnictwa akcji i majątku. Pochodziły one od wielu znanych i nieznanych profesorów ekonomii, działaczy związkowych i lewicowych, ale także ze środowiska liberałów gdańskich. Ten ostatni pomysł uzyskał formę operacyjną i został w drugiej połowie lat 90. wdrożony w formie programu masowej prywatyzacji.

Masa krytyczna prywatyzacji została jednak przekroczona pod koniec lat 90. dzięki sprzedaży dużych firm inwestorom strategicznym (np. banki Pekao, Śląski, BZ i WBK, TP SA), ofertom publicznym oraz wielu prywatyzacji likwidacyjnych, leasingów pracowniczych i lokalnych aukcji średnich i małych przedsiębiorstw. Ten model oparty na różnorodnych technikach sprzedaży...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8541

Spis treści
Zamów abonament