NASA traci monopol
Zapowiedź prezydenta Baracka Obamy obcięcia funduszy dla agencji rządowej nie przekreśla marzeń o załogowych wyprawach na inne planety. Taniej zrealizują je prywatne firmy
W niedzielny poranek o godz. 4.39 (u nas będzie 9.39) z Bazy Kosmicznej im. Kennedy’ego wystartuje prom kosmiczny Endeavour. Wahadłowiec dostarczy na Międzynarodową Stację Kosmiczną ostatni duży element stacji moduł Tranquility. To trzeci po module Unity i Harmony korytarz łączący poszczególne moduły stacji. W ładowni Endeavoura znalazło się także miejsce dla modułu obserwacyjnego Cupola.
Dowódca promu George Zamka, astronauta o polskich korzeniach, zabierze w kosmos kopię rękopisu Fryderyka Chopina zawierającego Preludium A-dur op. 28 nr 7 i płytę z koncertem utworów wielkiego kompozytora w wykonaniu Karola Radziwonowicza i Orkiestry Sinfonia Viva. Astronauci w ten sposób uczczą 200-lecie urodzin Fryderyka Chopina.
NASA planuje wysłać Międzynarodową Stację Kosmiczną tylko na cztery misje. Endeavour poleci w kosmos jeszcze jeden raz, historię wahadłowców zamknie Discovery, który wystartuje w ostatnią podróż 16 września.
Podczas gdy astronauci na orbicie będą się wsłuchiwać w muzykę wielkiego polskiego kompozytora, w USA rozkręca się wielka dyskusja na temat przyszłości lotów kosmicznych.
Cios w konstelację
Wywołała ją poniedziałkowa zapowiedź prezydenta Obamy cofnięcia 6 mld dolarów z państwowego budżetu na budowę rakiet i kapsuł, które zastąpiłyby wycofywanepromy kosmiczne. Po pewnych...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta