Spółka partnerska tylko dla osób fizycznych
Przedstawiciele wolnych profesji mogą się łączyć w spółce prowadzącej przedsiębiorstwo pod własną firmą po to, aby wykonywać swój zawód
Spółka partnerska to ciągle nowy twór na polskim rynku. Jest to spółka osobowa przeznaczona wyłącznie do wykonywania wolnych zawodów.
W szczególności tych określonych w art. 88 ustawy z 15 września 2000 r. – Kodeks spółek handlowych (DzU nr 94, poz. 1037 ze zm.; k.s.h.).
Prawnicy i medycy
Zgodnie ze wspomnianym przepisem partnerami w spółce mogą być osoby uprawnione do wykonywania następujących zawodów: adwokata, aptekarza, architekta, inżyniera budownictwa, biegłego rewidenta, brokera ubezpieczeniowego, doradcy podatkowego, maklera papierów wartościowych, doradcy inwestycyjnego, księgowego, lekarza, lekarza dentysty, lekarza weterynarii, notariusza, pielęgniarki, położnej, radcy prawnego, rzecznika patentowego, rzeczoznawcy majątkowego i tłumacza przysięgłego.
W efekcie partnerem w takiej spółce może być wyłącznie osoba mająca stosowne uprawnienia zawodowe do wykonywania zawodów wymienionych w art. 88 kodeksu spółek handlowych albo innych zawodów, którym odrębna ustawa przypisuje cechę „wolnego zawodu”.
Wolny zawód może być wykonywany albo w sposób, który uzasadnia przypisanie osiąganych stąd przychodów jako przychodów z osobistego wykonywania usług na podstawie umowy-zlecenia bądź umowy o dzieło wyłącznie na rzecz oznaczonych podmiotów (art....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta