Dodatek stażowy w całości wliczamy do trzynastej pensji
Tak postępujemy przy ustalaniu dodatkowego wynagrodzenia rocznego pracownikom samorządowym. Bo oni otrzymują osobno pieniądze za wieloletnią pracę zarówno za dni, za które mają płaconą pensję, jak i za czas choroby
Takie stanowisko zajęło Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej w odpowiedzi na pytanie , które powstało w związku z wątpliwościami zgłaszanymi przez czytelników.
Zapytaliśmy, czy do podstawy naliczenia dodatkowego wynagrodzenia rocznego (tzw. trzynastki) dla pracownika samorządowego bierzemy całą kwotę dodatku za wieloletnią pracę (tzw. stażowy), czy też pomniejszamy o kwotę dodatku przypadającego na dni zwolnienia lekarskiego. I choć opinia resortu nie jest wiążąca, zasługuje na aprobatę i stosowanie w praktyce.
Jak ekwiwalent, ale z wyjątkami
Podstawę trzynastki stanowi suma wynagrodzenia i innych świadczeń ze stosunku pracy, które przyjmujemy do ustalania ekwiwalentu urlopowego.
Jednak włączamy do niej także wynagrodzenie za urlop wypoczynkowy i wynagrodzenie za czas pozostawania bez pracy, jeśli pracownik podjął zatrudnienie po wyroku sądowym przywracającym go na etat.
Ten sposób postępowania nakazuje art. 4 ustawy z 12 grudnia 1997 r. o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym dla pracowników jednostek sfery budżetowej (DzU nr 160, poz. 1080 ze zm.).
Według rozporządzenia
O tym, które składniki wynagrodzenia i w jakiej wysokości uwzględniać w podstawie trzynastki, przesądza rozporządzenie ministra pracy i polityki socjalnej z 8 stycznia 1997 r. w sprawie szczegółowych zasad udzielania urlopu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta