Jak uniknąć niepotrzebnych błędów przy rozstaniu z byłym prezesem
Samego odwołania członka zarządu spółki z funkcji nie można traktować jako wypowiedzenia lub rozwiązania z nim umowy o pracę. W tej sprawie musi być oddzielna uchwała rady nadzorczej
Członkostwo w zarządzie spółki jest odrębne od stosunku pracy lub innego stosunku prawnego dotyczącego pełnienia funkcji członka zarządu.
Dlatego pozbawienie członkostwa zarządu nie wywiera w myśl art. 203 § 1 (370 § 1) kodeksu spółek handlowych (k.s.h.) bezpośredniego skutku w stosunku pracy lub innym dotyczącym pełnienia funkcji członka zarządu.
Oznacza to, że samo odwołanie z zarządu spółki nie może być traktowane jako wypowiedzenie lub rozwiązanie z tą osobą umowy o pracę.
To inne stosunki
Pełnienie funkcji prezesa spółki prawa handlowego (piastuna organu osoby prawnej) i stosunek pracy są niezależnymi stosunkami prawnymi. Sąd Najwyższy podkreślił to w wyroku z 1 lipca 1998 r. (I PKN 63/98).
Jednak z woli stron mogą one być wzajemnie powiązane.
W konsekwencji wolno np. w umowie o pracę na czas określony z członkiem zarządu spółki kapitałowej uzależnić jej wcześniejsze rozwiązanie (za wypowiedzeniem lub bez niego) od równoczesnego odwołania z funkcji we władzach.
Także w orzecznictwie sądów apelacyjnych ugruntował się pogląd, że kodeks handlowy stworzył normatywne możliwości uregulowania stosunków prawnych zatrudnienia na drodze tzw. prawa wewnętrznego spółki.
Kontrakt pracowniczy albo menedżerski
Zatrudnienie członków zarządu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta