Publiczne pieniądze nie mogą finansować prywatnych inwestycji
Obowiązujące od 1 stycznia znowelizowane przepisy ustawy o ochronie środowiska nie zezwalają gminom na dotowanie budowy przydomowych oczyszczalni ścieków – wynika ze stanowiska regionalnych izb obrachunkowych
Dokładnie chodzi o stanowisko Krajowej Rady Regionalnych Izb Obrachunkowych, które zostało opublikowane 16 lutego 2010 r.
Czytamy w nim, że w obecnie obowiązującym stanie prawnym – po likwidacji gminnych funduszy ochrony środowiska i gospodarki wodnej oraz włączeniu gromadzonych na nich środków do budżetu – brak jest możliwości udzielania dotacji osobom fizycznym na przedsięwzięcia ekologiczne.
Chodzi tu nie tylko o dofinansowanie przydomowych oczyszczalni, ale również takich inwestycji, jak usuwanie azbestu czy ochronę powietrza przez wymianę systemów grzewczych w prywatnych domach.
Gdzie odprowadzać ścieki
Zaspokajanie zbiorowych potrzeb wspólnoty w zakresie wodociągów, zaopatrzenia w wodę, kanalizacji, usuwania ścieków, utrzymania czystości i porządku oraz urządzeń sanitarnych należy do zadań własnych gminy.
Wynika to wprost z treści art. 7 ust. 1 pkt 3 ustawy z 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (tekst jedn. DzU z 2001 r. nr 142, poz. 1591 ze zm.).
Potwierdza to art. 3 ust. 1 ustawy z 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (tekst jedn. DzU z 2005 r. nr 236, poz. 2008 ze zm.) oraz art. 3 ust. 1 ustawy z 7 czerwca 2001 r. o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków (tekst jedn. DzU z 2006 r. nr 72, poz. 858 ze zm.).
Przepisy te stanowią, że...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta