Kalendarium zbrodni na narodzie polskim - Sowieci
1939
17 IX Po zdobyciu strażnicy Korpusu Ochrony Pogranicza „Trybuchowce” na Podolu oddział 34. Dywizji Kawalerii Armii Czerwonej rozstrzelał dowódcę strażnicy i jego zastępcę. W niedalekim Husiatynie w obecności głównego politruka Armii Czerwonej Lwa Mechlisa i dowódcy
4. Korpusu Kawalerii Dmitrija Riabyszewa artyleria sowiecka ostrzelała i zburzyła dwór ziemiański, niebroniony i niedający żadnego pretekstu do ataku na ludność cywilną. Proporcja pomiędzy poległymi i rannymi obrońcami strażnic KOP wynosiła 3 do 1, choć zazwyczaj to rannych bywa trzykrotnie więcej niż zabitych. Może to świadczyć, że ranni byli dobijani, a jeńcy rozstrzeliwani.
19 IX Oficer i 280 żołnierzy KOP z fortu „Tynne” koło Sarn na Wołyniu, którzy poddali się po zaciętej obronie, w której zadali nacierającym oddziałom 60. Dywizji Strzeleckiej ciężkie straty, zostali na miejscu rozstrzelani.
22 IX W Grodnie rozstrzelano wziętych do niewoli po trzydniowej obronie 29 oficerów. W następnych dniach zamordowanych zostało około 300 obrońców miasta, w tym członków obrony cywilnej, a nawet kilkunastoletnich harcerzy i uczniów.
Pod Sopoćkiniami na Grodzieńszczyźnie Sowieci wzięli do niewoli i na miejscu rozstrzelali gen. Józefa Olszynę Wilczyńskiego, dowódcę DOK 3 w Grodnie, i jego adiutanta kpt. Mieczysława Strzemeskiego.
Gen....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta