Nie tak łatwo zredukować płace
Pracodawcy nie zdają sobie sprawy z tego, że zmniejszenie podwładnemu pensji nie jest zwykle ich jednostronną decyzją. Praktycznie nie jest też możliwe dokonanie tego z dnia na dzień
Standardowo zredukowanie załodze płac to proces rozciągnięty co najmniej na kilka miesięcy. Trzeba się porozumieć ze związkami lub przedstawicielem personelu, zgłosić ustalenia, poinformować pracowników i na końcu ewentualnie dać wypowiedzenia bądź porozumienia zmieniające.
Szefom wydaje się, że wystarczy wręczenie pracownikom tych ostatnich dokumentów i sprawa załatwiona.
Postępowanie przebiega tymczasem różnie w poszczególnych firmach – w zależności od tego, jakie prawo wewnątrzzakładowe w nich obowiązuje, oraz od tego, ilu angażują pracowników.
Porozumienia kryzysowe
Wiele formalności ominą, zawieszając na pewien czas, ale maksymalnie na trzy lata, stosowanie postanowień regulaminu płacowego lub układu np. o wypłacie premii na podstawie art. 91 i art. 24127 kodeksu pracy.
Do tego muszą jednak zdobyć zgodę: przy zawieszaniu regulaminu zakładowej organizacji związkowej lub przedstawiciela załogi, a układu – zakładowych organizacji związkowych.
Porozumienie takie nie może jednak ingerować w minimalne standardy prawa pracy, np. ustalić minimalną pensję dla pełnego etatu poniżej 1317 zł miesięcznie.
Od terminu wskazanego w porozumieniach firma nie uiszcza po prostu „zawieszonych” składników wynagrodzenia, bez konieczności wdrożenia tych zmian za wypowiedzeniem zmieniającym.
Fakt wynegocjowania...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta