Festyn na świeżym powietrzu może się odbyć tylko z fachową obstawą
Firma organizująca większą imprezę musi wynająć ochroniarzy, zapewnić pomoc medyczną i wyznaczyć drogi ewakuacyjne. Jeśli ktoś planuje takie spotkanie na wiosnę, to już powinien się do tego zabierać, nie da się bowiem zorganizować go w tydzień czy dwa
Kwestie związane z organizacją takich przedsięwzięć reguluje ustawa o bezpieczeństwie imprez masowych (DzU z 2009 r. nr 62, poz. 504).
Porządkowi i informatorzy
O bezpieczeństwo musi zadbać odpowiednio wyszkolona i wyposażona w identyfikatory służba porządkowa i informacyjna.
Przyjmuje się przelicznik co najmniej dziesięciu porządkowych i członków służb informacyjnych (są to osoby podlegające kierownikowi do spraw bezpieczeństwa, wyznaczone przez organizatora) na 300 osób, które mogą być obecne na imprezie, i co najmniej jeden porządkowy lub informator na każde następne 100 osób.
W tym wypadku nie mniej niż 20 proc. tych osób musi być członkami służby porządkowej, czyli legitymować się ważną licencją pracownika ochrony fizycznej.
Jeżeli jest to impreza o podwyższonym ryzyku, przeliczniki te wynoszą odpowiednio 15 porządkowych i informatorów na 200 osób i co najmniej dwóch członków służb porządkowych i informacyjnych na każde następne 100 osób.
W tym wypadku porządkowi legitymujący się ważną licencją pracownika ochrony muszą stanowić aż połowę osób zajmujących się uczestnikami. Organizator ustanawia też odpowiedzialnego za sprawy bezpieczeństwa kierującego tymi służbami.
Służby te mają dość duże uprawnienia. Mogą m.in. legitymować uczestników imprezy, przeglądać zawartość bagaży,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta