Przekształcona spółka to dla załogi ten sam pracodawca
Zmiana jedynie formy prawnej działania zakładu nie wywołuje żadnych skutków dla jego pracowników. Trochę inaczej jest, gdy z dwóch firm tworzy się jedną
– Spółka X chce zakończyć działalność, a wszystkich pracowników „oddać” spółce Y, która przejęłaby ich na dotychczasowych warunkach (z zaległymi urlopami, na tych samych stanowiskach itd.). Wspólnicy spółki X weszliby w spółkę z Y.
Czy jest możliwość przejścia tych pracowników bez świadectw pracy, badań lekarskich i tych wszystkich papierów? – pyta czytelnik.
Kodeks pracy przewiduje możliwość automatycznego przejęcia pracowników jednego pracodawcy przez drugiego. Ma to miejsce w razie przejścia zakładu pracy do innego pracodawcy w trybie uregulowanym w art. 231 k.p.
Jednak najpierw trzeba odpowiedzieć na pytanie czytelnika, czy opisana sytuacja może zostać uznana za przejęcie zakładu pracy?
Szef wciąż ten sam
Z przedstawionego stanu faktycznego nie wynika wprost, czy spółka Y będzie odrębnym pracodawcą od spółki X. Zakładając bowiem, że nastąpi jedynie przekształcenie prawne dotychczasowego pracodawcy (np. ze spółki cywilnej w spółkę z o.o.), to na...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta