Wspólnicy zbrodni
Gestapo (Geheime Staatspolizei) i NKWD (Narodnyj Komissariat Wnutriennich Dieł)
Formalne zobowiązanie do wymierzonej przeciwko Polakom współpracy pomiędzy policjami politycznymi obydwu krajów rządy III Rzeszy i Związku Radzieckiego zawarły w „Traktacie o granicach i przyjaźni” z 28 września 1939 roku. Ściślej: w ostatnim spośród trzech dołączonych do traktatu tajnych protokołów dodatkowych o następującym brzmieniu:
„Obie strony nie będą tolerować na swych terytoriach jakiejkolwiek polskiej propagandy, która by dotyczyła terytoriów drugiej strony. Będą one tłumić na swych terytoriach wszelkie zaczątki takiej propagandy i informować się wzajemnie o odpowiednich środkach podejmowanych w tym celu”.
Traktat wraz z protokołami podpisali w Moskwie nad ranem 29 września 1939 roku minister spraw zagranicznych III Rzeszy Joachim von Ribbentrop i ludowy komisarz spraw zagranicznych ZSRR Wiaczesław Mołotow.
Ale już wcześniej w Brześciu nad Bugiem doszło do pierwszej roboczej konferencji przedstawicieli gestapo i NKWD.
Metodyczne konferencje
W październiku 1939 roku (data dzienna nieznana) delegacje tych służb spotkały się we Lwowie. Konferencja prawdopodobnie miała związek z decyzją o wymianie jeńców pochodzących z ziem okupowanych przez drugiego agresora. W Moskwie rozporządzenie w tej sprawie podpisał 11 października ludowy komisarz spraw wewnętrznych Ławrentij Beria. Sowieci przekazywanie Niemcom 42 492 jeńców...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta