Podstawa programowa jest darmowa
Gminy mają problemy z podejmowaniem uchwał określających, za jakie zajęcia prowadzone w przedszkolach rodzice muszą płacić dodatkowo. Ministerstwo Edukacji Narodowej nie zamierza im tego ułatwić
Opłaty za świadczenia prowadzonych przez gminę przedszkoli publicznych ustala rada gminy. Tak wynika z art. 14 ust. 5 ustawy z 7 września 1991 r. o systemie oświaty (tekst jedn. DzU z 2004 r. nr 256, poz. 2572 ze zm.).
Przepis ten nakazuje jednocześnie przy podejmowaniu takich uchwał uwzględnić treść art. 6 ust. 1 pkt 1 tej ustawy, zgodnie z którym przedszkolem publicznym jest takie, które prowadzi bezpłatne nauczanie i wychowanie w zakresie co najmniej podstawy programowej wychowania przedszkolnego.
Z powyższego wynika, że w gminnych przedszkolach publicznych zajęcia w ramach podstawy programowej obligatoryjnie muszą być prowadzone bezpłatnie. Natomiast opłaty – jeżeli rada zdecyduje się na ich wprowadzenie – mogą być pobierane za świadczenia, które do tej podstawy nie wchodzą.
Ponad minimum
Trzeba mieć na uwadze przepis art. 67a ustawy o systemie oświaty, który określa zasady ponoszenia opłat za korzystanie ze stołówek w placówkach oświatowych. Z połączenia treści przepisów art. 14 ust. 5 i art. 67a wynika więc, że opłaty za naukę w przedszkolu mogą być pobierane za zajęcia dodatkowe oraz za wyżywienie.
Opłaty za świadczenia prowadzonych przez gminę przedszkoli ustalane są w akcie będącym aktem normatywnym, mającym charakter aktu prawa...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta