Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Biegły korzysta tylko ze zwolnienia podmiotowego

29 marca 2010 | Dobra firma | K.Jędrzejewska

Mimo niezarejestrowania działalności gospodarczej biegły sądowy jest podatnikiem VAT. Obecnie nie powinno to budzić wątpliwości

– Czy biegły sądowy lekarz psychiatra, wydając opinię o stanie zdrowia na zlecenie sądu lub prokuratury, jest płatnikiem podatku VAT, nie mając zarejestrowanej żadnej działalności?

Czy opinia o stanie zdrowia pacjenta sporządzona dla sądu lub prokuratury przez lekarza jest usługą medyczną w rozumieniu Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług? –pyta czytelnik.

Od 1 stycznia 2010 r. przepisy nie pozostawiają już wątpliwości, że wynagrodzenie biegłego, będącego podatnikiem VAT, podwyższa się o ten podatek.

Wynika tak z nowego art. 2a dekretu z 26 października 1950 r. o należnościach świadków, biegłych i stron w postępowaniu sądowym (DzU z 1950 r. nr 49, poz. 445 ze zm.).

Wprowadziła go ustawa z 5 listopada 2009 r. (DzU z 2009 r. nr 221, poz. 1739).

Czy biegły jest podatnikiem VAT mimo niezarejestrowania działalności gospodarczej? Tak. I nie przeszkadza temu fakt, że w świetle art. 13 pkt 6...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8585

Spis treści
Zamów abonament