Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Z węgla nie zrezygnujemy

29 marca 2010 | Ekonomia | Agnieszka Łakoma
źródło: PARKIET

Zagraniczne koncerny nie budują w Polsce elektrowni węglowych, bo są zbyt zadłużone – twierdzi prezes Polskiej Grupy Energetycznej w rozmowie z Agnieszką Łakomą

Rz: W tym roku PGE wybierze partnera do budowy elektrowni atomowej, ale zgłosiły się tylko dwie firmy. Dlaczego nie ma efektów rozmów z innymi?

Tomasz Zadroga: Zapraszaliśmy do rozmów wszystkie firmy dysponujące technologią trzeciej generacji dopuszczoną do realizacji. Jest ich pięć i ze wszystkimi prowadziliśmy rozmowy. Efektem są dwa listy intencyjne i dwie grupy robocze. W ciągu kilku dni powinniśmy podpisać kolejny list.

Zatem możliwe, że PGE podpisze list intencyjny z rosyjskim koncernem Rosatom?

Nie jesteśmy uprzedzeni do żadnej firmy. Chciałbym, by było jak najwięcej grup roboczych, a nie tylko trzy. Jeśli Rosjanie przedstawią najlepsze warunki i spełnią wszystkie wyznaczone przez nas kryteria, to dlaczego mieliby nie zostać naszym partnerem? Jako zarząd PGE zaproponujemy rozstrzygnięcie, ale ostateczna decyzja wymagać będzie akceptacji rządu.

Czy jedna firma zagraniczna wybuduje z PGE obie elektrownie atomowe?

Część ekspertów podkreśla znaczenie efektu skali. Gdy mówimy o czterech czy sześciu blokach o łącznej mocy 6 tys. MW, to wydaje się wstępnie, że taniej jest budować wszystko w jednej technologii. Ale jednocześnie pamiętamy, że konkurencja między firmami, które mogłyby zostać partnerami, pozwoli uzyskać nam lepsze warunki.

Czy ocena kosztów się nie zmieniła?

Bazujemy na tym, co...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8585

Spis treści
Zamów abonament