Energia elektryczna dla przemysłu też jest obciążona akcyzą
Polski ustawodawca nie przewidział żadnych specjalnych ulg w podatku akcyzowym w związku z zużyciem energii elektrycznej w przemyśle, mimo że dopuszczają je przepisy unijne a inne państwa członkowskie w UE często z nich korzystają
Choć branża chemiczna i hutnicza nie produkuje wyrobów akcyzowych, przedsiębiorstwa działające w jej obrębie są bardzo zainteresowane podatkiem akcyzowym. Jest on bowiem istotnym kosztem prowadzenia działalności gospodarczej.
Przedsiębiorstwa z tej branży są jednymi z największych odbiorców energii elektrycznej.
Często zdarza się również, że posiadają jedną z koncesji przewidzianych prawem energetycznym i rozliczają akcyzę od energii elektrycznej, którą zużywają na własne potrzeby lub odsprzedają.
Co mówi dyrektywa
Zasady opodatkowania akcyzą energii elektrycznej i innych produktów energetycznych, w tym zakres wyłączeń i zwolnień, określa dyrektywa 2003/ 96/WE z 27 października 2003 r. w sprawie restrukturyzacji wspólnotowych przepisów ramowych dotyczących opodatkowania produktów energetycznych i energii elektrycznej (zwana dyrektywą energetyczną).
Całkowicie wyłącza ona z opodatkowania akcyzą energię elektryczną, gdy stanowi ona ponad 50 proc. kosztu produktu zdefiniowanego w dyrektywie.
Wyłączona z opodatkowania jest również energia elektryczna wykorzystywana zasadniczo do celów redukcji chemicznej oraz w procesach elektrolitycznych i metalurgicznych.
Polski ustawodawca nie wprowadził takich wyłączeń. Energia elektryczna zużywana w takich wypadkach jest objęta akcyzą na takich samych...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta