Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Energia elektryczna dla przemysłu też jest obciążona akcyzą

29 marca 2010 | Dobra firma | Dominika Cabaj

Polski ustawodawca nie przewidział żadnych specjalnych ulg w podatku akcyzowym w związku z zużyciem energii elektrycznej w przemyśle, mimo że dopuszczają je przepisy unijne a inne państwa członkowskie w UE często z nich korzystają

Choć branża chemiczna i hutnicza nie produkuje wyrobów akcyzowych, przedsiębiorstwa działające w jej obrębie są bardzo zainteresowane podatkiem akcyzowym. Jest on bowiem istotnym kosztem prowadzenia działalności gospodarczej.

Przedsiębiorstwa z tej branży są jednymi z największych odbiorców energii elektrycznej.

Często zdarza się również, że posiadają jedną z koncesji przewidzianych prawem energetycznym i rozliczają akcyzę od energii elektrycznej, którą zużywają na własne potrzeby lub odsprzedają.

Co mówi dyrektywa

Zasady opodatkowania akcyzą energii elektrycznej i innych produktów energetycznych, w tym zakres wyłączeń i zwolnień, określa dyrektywa 2003/ 96/WE z 27 października 2003 r. w sprawie restrukturyzacji wspólnotowych przepisów ramowych dotyczących opodatkowania produktów energetycznych i energii elektrycznej (zwana dyrektywą energetyczną).

Całkowicie wyłącza ona z opodatkowania akcyzą energię elektryczną, gdy stanowi ona ponad 50 proc. kosztu produktu zdefiniowanego w dyrektywie.

Wyłączona z opodatkowania jest również energia elektryczna wykorzystywana zasadniczo do celów redukcji chemicznej oraz w procesach elektrolitycznych i metalurgicznych.

Polski ustawodawca nie wprowadził takich wyłączeń. Energia elektryczna zużywana w takich wypadkach jest objęta akcyzą na takich samych...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8585

Spis treści
Zamów abonament