Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Radny nie musi ujawniać majątku odrębnego żony

29 marca 2010 | Gazeta prawa i podatków | Michał Cyrankiewicz

Obowiązek ujawnienia w oświadczeniu majątkowym dotyczy tylko majątku odrębnego oraz objętego wspólnością majątkową małżeńską, czy to ustawową, czy wynikającą z podpisanej przez małżonków intercyzy

Oznacza to, że jeżeli pomiędzy małżonkami istnieje rozdzielność majątkowa, to w oświadczeniu należy podać wyłącznie informacje dotyczące odrębnego majątku osoby zobowiązanej do złożenia tego dokumentu.

Natomiast w sytuacji, gdy pomiędzy małżonkami istnieje wspólność majątkowa, to osoba zobowiązana ma obowiązek określić w oświadczeniu przynależność poszczególnych składników majątkowych, dochodów i zobowiązań do majątku odrębnego i majątku objętego małżeńską wspólnością majątkową.

Wspólność ustawowa i intercyza

O tym, jakie składniki majątkowe wchodzą w skład majątku wspólnego małżonków, a jakie stanowią majątek odrębny każdego z nich, mówią przepisy kodeksu rodzinnego i opiekuńczego (k.r.o.).

Majątkowa wspólność małżeńska jest podstawową formą ustroju majątkowego, jaka może powstać w wyniku zawarciu związku małżeńskiego.

Zgodnie z treścią art. 31 k.r.o. powstaje ona z mocy ustawy. Obejmuje przedmioty majątkowe nabyte w trakcie jej trwania przez oboje małżonków lub przez jednego z nich (majątek wspólny).

Do majątku wspólnego należą w szczególności:

- pobrane...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8585

Spis treści
Zamów abonament