Radny nie musi ujawniać majątku odrębnego żony
Obowiązek ujawnienia w oświadczeniu majątkowym dotyczy tylko majątku odrębnego oraz objętego wspólnością majątkową małżeńską, czy to ustawową, czy wynikającą z podpisanej przez małżonków intercyzy
Oznacza to, że jeżeli pomiędzy małżonkami istnieje rozdzielność majątkowa, to w oświadczeniu należy podać wyłącznie informacje dotyczące odrębnego majątku osoby zobowiązanej do złożenia tego dokumentu.
Natomiast w sytuacji, gdy pomiędzy małżonkami istnieje wspólność majątkowa, to osoba zobowiązana ma obowiązek określić w oświadczeniu przynależność poszczególnych składników majątkowych, dochodów i zobowiązań do majątku odrębnego i majątku objętego małżeńską wspólnością majątkową.
Wspólność ustawowa i intercyza
O tym, jakie składniki majątkowe wchodzą w skład majątku wspólnego małżonków, a jakie stanowią majątek odrębny każdego z nich, mówią przepisy kodeksu rodzinnego i opiekuńczego (k.r.o.).
Majątkowa wspólność małżeńska jest podstawową formą ustroju majątkowego, jaka może powstać w wyniku zawarciu związku małżeńskiego.
Zgodnie z treścią art. 31 k.r.o. powstaje ona z mocy ustawy. Obejmuje przedmioty majątkowe nabyte w trakcie jej trwania przez oboje małżonków lub przez jednego z nich (majątek wspólny).
Do majątku wspólnego należą w szczególności:
- pobrane...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta